Przykładowe realizacje
Badania archeologiczne Nowogard
Dom jednorodzinny

23 Kwiecień 2023

Archeolog kontakt koszt

Pierwszy kontakt

Zaczyna się od telefonu. Pan Kowalski, przyszły właściciel domu w Nowogardzie, zadzwonił do mnie, pełen obaw o trudności związane ze "strefą ochrony stanowiska archeologicznego", która znajduje się na terenie jego nowo kupionej działki budowlanej. Ponadto, z pisma, które otrzymał od konserwatora zabytków wynika, że jest zobowiązany przeprowadzić „archeologiczne badania terenowe”.

Na podstawie uzyskanych od Pana Kowalskiego informacji na temat jego inwestycji, uspokoiłem go zapewniając, że jego budowa nie zostanie wstrzymana, a koszt nadzoru archeologicznego nie będzie wysoki.

Umówiliśmy się, na kwotę 1200 zł za przygotowanie niezbędnych dokumentów, przeprowadzenie nadzoru oraz wykonanie sprawozdania na koniec prac.

Natomiast, gdyby okazało się, że konieczne będą ratunkowe badania archeologiczne, ponieważ na działce odkryjemy liczne zabytki archeologiczne, cena usługi wzrośnie w zależności od ilości pracy. 

25 Kwiecień 2023

Nadzory archeologiczne wniosek na badania

Formalności

Tego samego dnia, w którym Pan Kowalski podjął decyzję o współpracy ze mną przygotowałem w jego imieniu wniosek o wydanie pozwolenia na prowadzenie badań archeologicznych (pozwolenie to jest konieczne do rozpoczęcia prac ziemnych na terenie działki), wraz z załącznikami takimi jak: program prowadzenia badań archeologicznych, mapy, czy zgoda jednostki, którą kieruję na przyjęcie zabytków archeologicznych.

W międzyczasie, Pan Kowalski przesłał mi akt własności dla działki oraz projekt zagospodarowania terenu, na którym naniesiona była lokalizacja nowego budynku.

Następnego dnia, po otrzymaniu od Pana Kowalskiego podpisanego wniosku, komplet dokumentów był gotowy do złożenia w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków.

Urząd na wydanie decyzji ma do 30 dni. 

25 Maj 2023

Badania archeologiczne dzialki Nowogard

Nadzór i badania archeologiczne

Kilka dni przed przyjazdem ekipy budowlanej otrzymałem od Pana Kowalskiego telefon z informacją, że dostał pozwolenie na prowadzenie badań archeologicznych i ma wyznaczony termin rozpoczęcia prac ziemnych.

W dniu rozpoczęcia prac, od rana byłem już na miejscu. Ekipa budowlana przystąpiła do zdejmowania wierzchniej warstwy ziemi w miejscu gdzie miał stanąć nowy dom Pana Kowalskiego, a ja w tym czasie nadzorowałem prace ziemne poszukując obiektów archeologicznych.

Okazało się, że pod warstwą trawy znajdowały się trzy obiekty archeologiczne, czyli ślady przeszłości, które zapisały się w ziemi. Mogą to być pozostałości po fundamentach budynków, dawne drogi, czy ślady po działalności produkcyjnej dawnych społeczeństw.

"Archeolodzy odkrywają te miejsca, aby lepiej zrozumieć historię i życie ludzi, którzy kiedyś tam żyli. To trochę jak odkrywanie tajemniczych kart z historii, które są dosłownie pod naszymi stopami!"

W przypadku działki Pana Kowalskiego były to ślady po dwóch piecach ziemnych, w których przed tysiącami lat ludzie przygotowali swój posiłek.

Aby nie spowalniać robót budowlanych szybko zabrałem się do pracy. Musiałem rozpocząć ratunkowe badania archeologiczne. W czasie kiedy ekipa przerzucała luźną ziemię z wykopu, ja zadokumentowałem odkryte obiekty i wykonałem ich eksplorację. Kiedy kierownik budowy zapytał czy mogą kontynuować prace przy fundamentach, ja właśnie kończyłem pracę przy ostatnim piecu ziemnym.

Na tym zakończyła się część terenowa nadzoru i badań archeologicznych w Nowogardzie u Pana Kowalskiego. Trwało to jeden dzień.

Odkrytych obiektów archeologicznych nie było dużo, w związku z czym badania ratunkowe przeprowadziłem w cenie nadzoru archeologicznego.

30 Maj 2023

Prace archeologiczne na działce Nowogard

Sprawozdanie z badań

Po powrocie do biura przychodzi czas na opracowanie wyników badań. W tym czasie na działce w Nowogardzie u Pana Kowalskiego ekipa budowlana leje już fundamenty, a Inwestor zastanawia się nad wykończeniem swojego nowego domu. 

© Copyright 2025 Mobirise. All Rights Reserved.

Mobirise site software - Read more